PROIECT DE LECŢIE
Data: 6 februarie 2013
Clasa: I. D
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Să aranjăm masa! (ora a III-a)
Obiective instructiv-educative:
Obiective fundamentale
O1: -îmbogăţirea vocabularului activ al elevilor,
cunoaşterea unui număr cât mai mare de
cuvinte uzuale din vocabularul limbii
române
O2:dezvoltarea gândirii logice
O3:dezvoltarea atenţiei
O4:dezvoltarea vorbirii corecte, cursive
Obiective de referinţă
:
O5: sfârşitul orei copiii vor fi capabili să întrebuinţeze în
structuri gramaticale cuvintele noi învăţate
,
O6:să folosească corect structurile gramaticale:
-Poftă bună!
-Mulţumesc pentru masă!
-să deseneze obiectele învăţate
Tipul lecţiei: lecţie combinată
Metode şi procedee didactice: -conversaţie
-explicaţie
-problematizare
-demonstraţie
-joc didactic
Mijloace de învăţământ: -manualul
-desene
-obiecte: faţă de masă, farfurie, lingură, cuţit, furculiţă, şerveţel,
solniţă, polonic, coş de pâine, pahar, castron
-cutia cu surpriz
DESFĂŞURAREA OREI
Momentele orei
Conţinutul orei
Prelucrarea metodico-didactică
1. Moment organizatoric:
a) cântec
b) conversaţie
2. Verificarea cunoştinţelor:
a) conversaţie
b) demonstraţie
c) joc didactic
-Pregătirea clasei pentru oră
-Pregătirea materialelor
-Dezvoltarea vorbirii
-Dezvoltarea atenţiei
Să aranjăm masa!
-Sintetizarea cunoştinţelor anterioare, folosirea cuvintelor în structuri
-Dezvoltarea vorbirii corecte şi cursive
-Clasă drepţi! Bună dimineaţa!
Un băiat şi o fetiţă merg voioşi la grădiniţă,
Un, doi, trei, un, doi, trei,
Un, doi, un, doi, un, doi, trei.
Luaţi seama bine, în picioare drepţi!
Ochii toţi la mine, mâinile la piept!
Unu, doi, trei, unu, doi, trei, unu, doi, trei
Aşa copii!
Unu, doi, trei, unu, doi, trei, unu, doi, trei
Aşa copii!
-Mergem, mergem......
-Am ajuns!
-Unde am ajuns?
-Am ajuns la şcoală.
-Unde suntem acum?
-Acum suntem în clasă.
-Ce oră avem acum?
-Acum avem oră de limba română.
-Astăzi avem musafiri.Haideţi să-i salutăm!
-Bine aţi venit!
-Aţi pregătit cărţile şi caietele?
-Luaţi loc!
-Deschideţi cărţile! Să vedem ce-am învăţat ora trecută!
-Ce este aceasta? (o solniţă)
-Ce este acesta? (un polonic)
-Ce este acesta? (un castron)
-Ce este acesta? (un coş de pâine)
-Ce este acesta? (un cuţit)
-Ce este aceasta? (o lingură)
- Ce este aceasta? (o furculiţă)
- Ce este aceasta? (o farfurie) – două farfurii
-Ce este acesta? (un pahar) – două pahare
-Ce-Ce este aceasta? (o faţă de masă)
-Ce este aceasta? (o masă)
-Ce este acesta? (un scaun)
Joc Didatic:-Acum ne jucăm!
Cutia cu surprize
Vine cineva la catedră, trage un cartonaş din cutie.
-... Vino! Trage, te rog! Spune o propoziţie!
-Ce este aceasta?
-Ce vedem aici?
Moment recreativ:
-Clasă drepţi! Acum ne jucăm!
-Unu, doi, unu, doi,
Faceţi toţi la fel ca noi!
Sănătoşi, voioşi, voinici,
Aşa creştem noi cei mici!
-Cum se spală Nicuşor?
Cu săpun la spălător.
Şi cu apă: plici, plici, plici!
Hai copii, veniţi aici!
-Prieteni, prieteni, un, doi, trei,
Toţi de-aici sunt prietenii mei.
Şi tu-mi eşti prieten,(de 4 ori)
Prieteni, prieteni, un, doi, trei,
Toţi de-aici sunt prietenii mei.
-Mâinile pe bancă!
-Mâinile sub bancă!
-Mâinile lângă bancă!
-Mâinile la spate!
-E timpul carnavalelor. Invităm musafiri, cunoştinţe şi trebuie să aranjăm frumos masa.
-Vom aranja masa! Deci, aranjăm masa.
-Ce facem?
-Aranjăm masa.
-Ce punem pe masă? (arăt)
-Pe masă punem faţa de masă.
-Ce punem acum? (arăt)
-Acum punem farfuria.
-Ce punem lângă farfurie? (arăt)
-
Lângă farfurie punem şerveţelul, cuţitul, lingura şi furculiţa.
-Ce punem încă pe masă? (arăt)
-Pe masă punem castronul, paharul şi solniţa.
-Am aranjat masa frumos.
-Cum este masa?
-Masa este aranjată.
-Ce spunem înainte de masă?
-Poftă bună!
-Ce spunem după masă?
-Mulţumesc pentru masă!
-Aveţi pe bancă o hârtie, luaţi un creion!
-Desenaţi ce vă spun eu!
-Desenaţi o faţă de masă! Pe faţa-Ce este acesta?
d) cântec
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu